Yalıkavak

Yalıkavak

Yalıkavak Bodrum’a 18 km uzaklıktadır. Yarımadanın kuzey doğusunda yer alır. Bodrum’dan Yalı Kavak’a yapılan bir yolculukta sizi önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra Yalıkavak’ın o essiz manzarası sizi karsılar. Başlangıçta bir süngerci köyü olan ve yarımadanın en ünlü süngercilerinin doğduğu yer olan Yalıkavak, günümüzde çok önemli bir turizm beldesine dönüşmüştür.

Tepelerde ve sahilde yer alan yel değirmenleri, güzel koyları, günbatımları ve son yıllarda açılan turizm tesisleri ile ön plana çıkar. Artık Misafirlerimizin komsularımıza dönüştüğü, her geçen gün yılın tamamını Yalıkavak’ ta yasayan yeni sakinlerimiz ile hayati doya doya dokunarak, hissederek yasadığımızı düşünüyoruz.

Yalıkavak’ın güneyindeki tepe üzerinde yer alan Geriş köyü ilginç evleri, benzersiz manzarası ile ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında söyleyebiliriz. Ayrıca Eski Sandima Köyü ve Sandima Sanat Galerisi yörenin en iyi dağ yürüyüşü parkurlarından biridir. Küdür Mevkii’nde bulunan beach clublar veya halk plajları da denizin keyfini çıkarmak isteyenler için alternatif olabilir. Büyük süpermarketler is merkezleri Gökçebel köyü diye tabir ettiğimiz Yalıkavak- Gündoğan- Göltürkbükü – Torba ana yolunun başlangıç noktasındadır.

Tarihçe:

Yapılan araştırmalardan, Yalıkavak’ın tarihinin M.Ö. 2000 yıllarına kadar indiği ve buranın ilk sakinlerinin Lelegler olduğu anlaşılır. Yalıkavak çevresinde kaya mezarları, sur kalıntıları Sandima köyü ve volkanik kaya yapısı Yalıkavak’ın zengin tarihinin sessiz tanıkları.

Popülasyon:

Yalıkavak’ın Pasa Limanı, Tilkicik Koyu ve Küdür koyları ve küçük büyü kiremit adaları ünlüdür. Kendine özgü essiz sahili, sakinliği, birçok seçkin restoran ve otelleri ile yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi çeker. Eskiden tepede yer alan Sandima köyünün limanı olan Yalıkavak, nüfusun buraya göç etmesi ile önem kazandı. 1923’de Yalıkavak ismini alan yerleşme, Şu anki nüfusu yaklaşık 19000 kişidir.

Turizm:

Güllük Körfezi ve Mandalya koyuna girmeden son liman olması, Yalıkavak’ı Yat turizmi açışından çok önemli bir yer haline getirir. Su anda yapımı tamamlanıp hizmete acılan Port Bodrum Yalıkavak Marina Türk denizciliği ve Yalıkavak için büyük faydalar sağlayacaktır.

Previous

Alanç Foto Galeri

Bodrum

Next